NIFTY Testi (Non-Invasive Fetal Trisomy) - Genetik - Medical Park

NIFTY Testi (Non-Invasive Fetal Trisomy)

Gebelik ve Genetik
Hamilelik süreci hayatınızdaki en özel, bir o kadar da sorumluluk gerektiren dönemlerin başında gelir. Bu süreci kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız ile birlikte mümkün olduğunca kolay ve anlaşılabilir geçirmeniz, sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Bu doğrultuda bebeğinizin Trizomi riskinin ne olduğu ve nasıl tespit edilebildiğini, doktorunuzdan edineceğiniz bilgilere göre değerlendirebileceksiniz.

NIFTY (Non-Invasive Fetal Trisomy) Test, yani girişimsel olmayan fetal trizomi testi, bebeğinizin Trizomi 21, Trizomi 18 veya Trizomi 13 olup olmadığını, güncel yöntemlere göre daha net bir şekilde saptamaya olanak sağlar.

Mevcut geçerli doğum öncesi babalık testleri (CVS ve amniyosentez) invaziv ve onların kullanımı ile düşük bir küçük ama önemli bir şans taşır. Sonuç olarak, mevcut standart bakım sadece kromozom veya genetik anomali riski daha büyük ya da işleme bağlı kaybı riskini eşit olan bu kadınlara bir invaziv prenatal testi sunuyor. Anne kanında fetal hücrelerin varlığını keşif non-invaziv prenatal tanı için yeni yaklaşımları ortaya çıkardı. Özel işaret setlerine dayalı DNA profilleri analiz ederek, laboratuvar anne ve iddia edilen babaların genetik DNA profilleri ile fetal DNA profili karşılaştırılabiliyor.

Anne Kan Fetal Hücreler Analiz Avantajları

1. Anne kan örneklerinde fetal hücrelerin DNA analizi non-invaziv prenatal bir işlemdir ve anne ya da fetusa herhangi bir risk oluşturmamaktadır.

2. Bu doğum öncesi non-invaziv DNA testi gibi CVS veya amniyosentez gibi invaziv teknikleri ile karşılaştırıldığında nispeten daha ucuzdur.

Test İçin Zamanlama

Prenatal Genetik Merkezi’nden DNA testi kullanarak, doğum öncesi DNA babalık gebeliğin 14. haftadan sonra yapılabilir.

Sonuçlar

Sonuçlar yaklaşık 9 iş günü içinde alınır. Anne kanında fetal hücrelerin yetersiz DNA durumunda daha sonra gebeliğin ikinci bir kan beraberlik ve yeniden analiz önerilir.

NIFTY Testi (Non-Invasive Fetal Trisomy) uygulamaları ile ilgili detaylı bilgi almak için: tıklayınız